نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟، این پرسش در روزها و ماه های اخیر دغدغه‌ های زیادی را برای داوطلبان این آزمون سراسری ایجاد نموده و خانواده‌ های بسیار زیادی را درگیر کرده‌ است. در حقیقت کنکور سراسری ۱۴۰۲ و نحوه برگزاری آن، موضوع داغ این روزها است. مطابق با نظر برگزارکنندگان این آزمون، در کنکور سال ۱۴۰۲، ۴ تغییر بسیار مهم صورت خواهد پذیرفت. از جمله این تغییرات می‌ توان به حذف دروس عمومی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه برای کنکور ۱۴۰۲ برنامه دقیق بریزیم؟

دروس عمومی می‌ توانند در بخش تشریحی و یا سوابق تحصیلی دانش‌ آموزان اثرات قابل‌ توجهی را به وجود آورند. به‌ همین دلیل در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ دروس عمومی در این بخش‌ ها اعمال خواهند شد و لذا امکان حذف این دروس در کنکور سال ۱۴۰۲ وجود خواهد داشت.
بنابراین دانش‌ آموزان شرکت‌ کننده در این آزمون، تنها از دروس تخصصی خود، آزمون خواهند شد.
در این آزمون سوابق تحصیلی دانش‌ آموزان تأثیر قطعی در موفقیت و یا عدم موفقیت آنان خواهد داشت. در آزمون امسال، زیر گروه‌ ها حذف شده‌ و یک نمره کلی برای داوطلب در نظر گرفته خواهد شد. از طرف دیگر کنکور سراسری ۱۴۰۲، ۲ بار در سال برگزار خواهد شد.

کنکور ۱۴۰۲

مطابق با نظریات اعلام‌ شده از سوی برگزارکنندگان کنکور سراسری ۱۴۰۲، تغییرات در نظر گرفته شده در خصوص تأثیر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان و معدل و نمره آزمون، به این شکل خواهد بود که سوابق تحصیلی دانش‌ آموز ۶۰ درصد در نتیجه، تأثیر خواهد داشت و میزان تأثیر آزمون تستی ۴۰ درصد است. این آزمون در طول یک‌ سال، ۲ بار و در ماه‌ های تیر و دی برگزار می‌ گردد.
برگزاری این آزمون به این شکل کمک می‌ کند تا فشار و اضطراب بیش‌ از اندازه از روی دانش‌ آموزان برداشته شود. در واقع مسئله سنجش و آزمون دانش‌ آموزان تنها در یک بازه زمانی ۴ ساعته، تحقق پیدا نخواهد کرد.

از طرف دیگر نتایج این آزمون تا ۲ سال اعتبار خواهد داشت. یکی دیگر از مسائل و موضوعات مطرح‌ شده توسط برگزار کنندگان کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲، امکان هوشمند سازی این آزمون است.

گفته‌ شده که هوشمند سازی آزمون سراسری چندین مزیت ویژه برای دانش‌ آموزان، معلمان و نهاد آموزش‌ و پرورش ایجاد خواهد کرد. از جمله این مزایا می‌ توان به اعتبار بخشی به کارکرد تحصیلی دانش‌آموزان و جایگاه معلمان و امتحانات اشاره کرد. از طرف دیگر این عامل کمک می‌ کند تا نهاد آموزش‌ و پرورش، استاندارد سازی شود.

برگزاری کنکور ۱۴۰۲، با وجود این تغییرات، به عدالت آموزشی کمک خواهد کرد. چراکه باعث می‌ شود شانس یکسان برای تمامی دانش‌ آموزان در تمام نقاط کشور و از هر طبقه اجتماعی و اقتصادی به وجود بیاید.

در حال‌ حاضر ۸۰ درصد قبولی‌ ها در رشته‌ های پرطرف‌دار به دهک‌ های بالای جامعه اختصاص پیدا کرده‌ و ۳ دهک بالای جامعه، دارای ۸۷ درصد معدل پایین هستند و ۸۴ درصد از دانش‌ آموزان این طبقه‌ ها می‌ توانند رتبه زیر ۳ هزار به دست آورند.

در حالی‌ که دانش‌ آموزان با معدل بالا، در استان‌ های مختلف، درصد پایینی از قبولی در کنکور سراسری دارند. این موضوع نشان می‌ دهد که عدالت آموزشی برقرار نشده است.

پانوشت: کنکور ریاضی, کنکور هنر, کنکور تجربی, کنکور انسانی, کنکور ۱۴۰۲

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *