کنکور یک مرحله و تصمیم سرنوشت ساز است که می‌تواند برای بسیاری از افراد اهمیت بالایی داشته باشد. در نتیجه افراد مختلف برای رسیدن به اهداف خود در کنکور تلاش می کنند. برای این کار باید زمان زیادی را صرف مطالعه نمایید و تکنیک های مختلف تست زدن را یاد بگیرید. در این بین داشتن شرایط مناسب برای مطالعه هدفمند و با کیفیت، اهمیت زیادی دارد. هر فرد با توجه به عادت ها و چهارچوب های مختص به خود، می‌تواند مکان های مختلفی را برای مطالعه منابع کنکور در نظر بگیرد. فراموش نکنید اینکه شما در چه شرایطی و در چه مکانی به مطالعه بپردازید و میزان تمرکز شما در این محیط چقدر باشد، روی کیفیت مطالعه شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی که باید درباره محیط درس خواندن در نظر بگیرید را با شما در میان بگذاریم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چگونه مکان مناسب برای مطالعه را پیدا کنیم؟

یکی از تصورات اشتباه، این است که والدین و یا افراد فکر می کنند فرد باید در هر شرایطی بتواند درس بخواند و یادگیری خوبی داشته باشد. با این حال اثبات شده است، افرادی که در مکان های مناسب و ساکت درس می خوانند و همچنین تمامی شرایط برای مطالعه آن ها فراهم است، بازدهی بسیار بهتری دارند و بهترین مطالعه ها را خواهند داشت. تمرکز حواس و انرژی لازم برای مطالعه، باید حتما فراهم باشند تا یادگیری به بهترین شکل حاصل شود. برخی ممکن است یک مکان خاص را برای درس خواندن در نظر بگیرند. به طور مثال یک نفر می گوید کتابخانه مکان بهتری است و برخی اعتقاد دارند فرد باید در یک محیط شخصی مانند اتاق خواب خودش درس بخواند تا یادگیری او به بهترین حد ممکن برسد. حالا فکر می کنید کدام یک از این مکان ها بهترین گزینه می باشد؟ پاسخ ساده است؛ همه این ها بستگی به شرایط و عادت های مطالعه فرد دارند. نمی توان به صورت مطلق به یک مکان به عنوان بهترین فضا برای مطالعه اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته کلیدی در انتخاب رشته کنکور

ممکن است برخی خانواده‌های پرجمعیت داشته باشند و کتابخانه بهترین گزینه برای آن ها محسوب شود. برخی هم دوست دارند در محیطی که دیگران در آن مشغول به تلاش هستند، مطالعه کنند تا این رقابت بیشتر احساس شود. با این حال برخی از افراد در در محیط های عمومی تمرکز کافی ندارند و ترجیح می دهند در یک محیط شخصی و آرام درس بخوانند.

مطالعه کنکوری ها

 

نکات مهم در انتخاب مکان مطالعه منابع کنکور

یکی از نکاتی که باید در انتخاب مکان مطالعه در نظر بگیرید، این است که باید به یک فضا شرطی شوید. یعنی یک مکان را انتخاب کنید که فقط در آن درس می خوانید و دیگر فعالیت های غیر مرتبط مانند بازی کار کردن با گوشی و کارهای دیگر را در آن انجام نمی دهید و این مکان فقط مختص به درس خواندن شما می باشد. به طور مثال می توانید میز تحریرتان را برای این کار انتخاب کنید. در نتیجه زمانی که در این مکان قرار می گیرید، ناخودآگاه روی مطالعه کردن تمرکز می کند. همچنین سعی کنید با در نظر گرفتن استراحت های کوتاه بین مطالعه، روند مناسب و معتدل را پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید: تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟

یک مکان مناسب برای درس خواندن باید ساکت باشد؛ اما صرفا نیازی به سکوت مطلق برای این کار نخواهد بود. زمانی که به مطالعه در سکوت مطلق عادت کنید، زمانی که در جلسه کنکور با سراسر آن مواجه می شوید و یا شرایط خاصی پیش می آید، نمی توانید به بهترین شکل پاسخ بدهید. در نتیجه بهتر است مکان هایی را انتخاب کنید که ساکت هستند، اما این سکوت صرفاً به صورت مطلق کارایی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۱ به همراه ۱۰ نکته اصلی

همانطور که گفته شد، می توانید فضای مشخص را در اتاق یا خانه و یا حتی کتابخانه را در نظر بگیرید که معمولاً در آنجا به مطالعه بپردازید. این نکته برای کسانی که در خانه درس می خوانند اهمیت بیشتری دارد، زیرا ذهن شما به انجام کارهای مختلف در فضاهای آشنا عادت کرده است و داشتن یک مکان شخصی، می تواند آن را شرطی کند. اما اگر به کتابخانه می روید، از قبل ذهن شما برای درس خواندن در این مکان آماده خواهد بود. سعی کنید مکان هایی را انتخاب کنید که رفت و آمد زیادی در آن صورت نمی گیرد. تردد افراد می تواند تمرکز شما را به هم بزند. اگر در تهران هستید و به هر دلیلی قصد دارید در بیرون از خانه به مطالعه بپردازید، می توانید مکان های زیر را انتخاب کنید. مانند :

باغ کتاب

کتاب خانه های مختلف مانند:

امیر کبیر، کتاب خانه عظیمی، مرکز ستاره شناسی و تمامی کتاب خانه ها پانسیون های مطالعه نظیر پانسیون مطالعاتی زمان

پانوشت: مطالعه کنکوری ها, زمان مطالعه , زمان مطالعه کنکور , چند ساعت در روز برای کنکور بخوانیم

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *