کنکور یکی از بزرگترین چالش های دوره نوجوانی هر فردی است که در ایران زندگی می کند. با توجه به قوانین و مقررات آموزشی در کشور هر ساله قوانین مختلفی برای بحث کنکور پیاده سازی می شود که هر دانش آموز در انتظار رفتن به دانشگاه باید به آن توجه ویژه داشته باشد تا بتواند از آن سر بلند بیرون بیاید. در ادامه به بررسی برخی از تغییرات کنکور ۱۴۰۲ اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: مشاوره تحصیلی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

جدیدترین تغییرات کنکور در سال ۱۴۰۲

با توجه به جدیدترین مصاحبه هایی که رئیس سازمان سنجش کشور برای کنکور امسال کرده است، تاثیر آزمون های دانش‌آموزی پایه دوازدهم که بر اساس ۱۰ درس برگزار می شود ۴۰ درصد کنکور و ۶۰ درصد مابقی را آزمون استاندارد کنکور تشکیل می دهد. پس دانش آموز سال دوازدهم باید در این ده آزمون استاندارد کشوری موفقیت های تحصیلی را کسب کند زیرا ۴۰ درصد کنکور او را این درس ها تشکیل می دهد. از مهم ترین مواردی که برای کنکور ۱۴۰۲ به آن اشاره شده است حذف دروس عمومی از سال آینده و اضافه شدن آن به سوابق تحصیلی دانش آموز است. این قانون با توجه به قوانین وضع شده قرار است از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۵ اجرایی شود. پس در نظر داشته باشید با توجه به نمراتی که طی تحصیلات خود دریافت می کنید قبولی شما در کنکور تحت تاثیر قرار گرفته و به صورت حداکثری این قانون اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید : یک ماه مانده به کنکور چگونه درس بخوانیم

همچنین قرار بر این است که در سال دو بار آزمون از دانش‌آموز گرفته شود و نمره هر کدام از این آزمون ها بالاتر بود ملاک پذیرش دانش‌آموز در دانشگاه باشد. در نتیجه نمره سوابق تحصیلی با نمره آزمون ترکیب شده و نمره‌ای به نام نمره کل ساخته می شود که این نمره ملاک عملکرد دانش‌آموز برای تحصیل در دانشگاه ها بوده و طبق این نمره کل در دانشگاه های مربوطه پذیرش می شود.

دقت داشته باشید که آزمون های اختصاصی برای بعضی از دروس هر رشته تحصیلی که در ۵ گروه آزمایشی طراحی شده است در سال دو بار اتفاق می افتد و نتایج آن در قبولی دانشگاه مورد نظر شما تاثیر به سزایی دارد.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟

بالاخره حذف کنکور اتفاق می افتد؟

کنکور موضوعی است که سال ها در کشور درگیری های بزرگی را هم برای دانش آموزان هم برای مسئولان و هم برای موسسه های کنکور ایجاد کرده است. موضوع حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سال ها است که در محافل مختلف مطرح می شود ولی تا به امروز اجرایی نشده است.

گفتنی است که قوانین مختلف از سال ۸۴ پا به مقوله کنکور گذاشته است و از همان سال بحث های حذف کنکور داغ شده است که بعد از کنکاش های مختلف در سال ۹۵ تغییرات گسترده ای داشت که سوابق تحصیلی به نتایج کنکور تا حدودی اضافه شد، تا امسال که قوانین جدید را می توان تغییری گسترده در بحث کنکور دانست ولی همچنان هنوز حذف کنکور اتفاق نیافتاده است. هر سه قانون مطرح شده یعنی سال ۸۴، ۹۵ و ۱۴۰۱ بر اساس توانایی هایی است که سیستم آموزش و پرورش دارد و می تواند امتحانات سراسری را طبق اصول و استاندارد کشوری برگزار کند.

پانوشت: کنکور ۱۴۰۲, تغییرات کنکور در سال ۱۴۰۲, حذف کنکور

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *