تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی مشابه اراده داده می شود.این دوره ها برای دانشجویانی که توانایی لازم در پیگیری پروژه های تحقیقاتی را دارند در نطر گرفته شده است.دکترای فرانسه با دکترای سایر کشورها کمی متفاوت است زیرا تاکید بر آموزش تحقیقاتی حرفه ای خود دارد.

برای ورودی در دانشگاه ها از طریق دکتری در کشور فرانسه شما باید چندین مولفه دیگر در کنار پایان نامه خود تکمیل کنید.در طی دوره دکتری,شما باید دوره های تحقیقاتی را بگذرانید که شامل جلسات تدریس و سمینار های مرتبط به پروژه شما می باشد.این دوره ها حدود ۱۵۰ ساعت در طول تحصیل دکترا تطابق داده می شود.علاوه بر این ممکن است مجبور شوید چندین جلسه آموزشی در دوره تحصیلی خود بگذرانید.

در کنار آموزش تحصیل دکتری باید تحقیقاتی برای تکمیل پروژه خود انجام دهید که در آخر پایان نامه شما خواهد بود.

در کشور فرانسه برای تکمیل این دوره بسته به رشته شما سه تا شش سال زمان لازم است و محدودیت زمانی برای پایان این دوره وجود ندارد.

در رشته علوم طبیعی و فناوری( ریاضیات,فیزیک,شیمی ,زیست شناسی ,مهندسی و غیره) معمولا سه سال طول میکشد.و می تواند برای سال چهارم تمدید شود.در علوم اجتماعی و علوم انسانی (حقوق, مدیریت,جامعه شناسی و تاریخ و غیره…) معمولا چهار تا پنج سال طول می کشد.

برای پذیرش تحصیلی فرانسه در مقطع دکتری رزومه علمی و ارائه مدرک زبان (برای زبان فرانسه c1 و برای زبان انگلیسی ایلتس ۶٫۵) مرتبط با دوره شما مهم خواهد بود تا بر اساس آن بتوانید یک سوپروایزر مرتبط با رشته و فیلد کاری خود داشته باشید.

اگر رزومه علمی شما قوی باشد می توانید به صورت رایگان از شرایط فاند تحصیلی بهره مند شوید و یا در طول تحصیل با قرار داد کاری بابت پژوهش های دوره دکتری خود حقوق دریافت نمایید.