تحصیل در مدارس فرانسه

اگر در فرانسه زندگی می کنید,فرزندان شما می توانند در مدارس عالیه فرانسه به صورت کاملا رایگان تحصیل کنند.

سیستم تحصیلی در فرانسه به چند مرحله تقسیم می شود. که شامل مهد کودک ,آموزش ابتدایی , متوسطه و دانشگاه می باشد.اکثر دانش آموزان در فرانسه در مدارس محلی ثبت نام می کنند که آموزش در آن به صورت رایگان است.

با این حال خانواده های خارجی مدارس بین المللی را برای آسانی آموزش به یک زبان را انتخاب می کنند .تحصیل در مدارس فرانسه برای کودکان مقیم فرانسه بین شش تا شانزده سالگی به صورت اجباری است و بسیاری از کودکان در سن سه سالگی وارد پیش دبستانی می شوند و بیش از ۵۰% افراد ۱۸ تا ۲۱ ساله در فرانسه مشغول آموزش عالی تمام وقت هستند.

تحصیلات دولتی برای شهروندان فرانسوی و سایر افراد که اقامت بلند مدت کشور فرانسه را دارند به صورت رایگان است.گرچه هزینه های جانبی از جمله وسایل شخصی متقاضی و یا سفر های مدرسه را باید خود شخص بپردازد.اکثر مدارس در فرانسه دولتی هستند و حتی مدارس خصوصی نیز تحت قرار داد با دولت فرانسه وجود دارد که به موجب آن, دولت حقوق معلمان را پرداخت می کند.

مدارس فرانسه مختلط و سکولار هستند.مدارس خصوصی از برنامه درسی ملی پیروی می کنند و هزینه ها نیز منطقی و کم است. در فرانسه مدارس دولتی وجود دارد که آموزش به دو زبان تدریس می شود ولی اکثر مدارس خصوصی آموزش دو زبانه را دارند.

écoles maternelles 3 تا ۶ سالگی

دبستان (école)

مدرسه راهنمایی (collège)

دبیرستان (lycée)

کودکستان ها یا مهدکودک ها (écoles maternelles) برای کودکان از دو یا سه سالگی تا شش سالگی مراقبت از کودکان را تأمین می کنند.

در حالی که کودکان اجباری برای حضور ندارند، اما امکانات دولتی رایگان است و راهی عالی برای فرزندان خردسال مهاجران است که به سرعت و به راحتی زبان فرانسه را یاد بگیرند

.این دوره آموزشی قصد دارد کودکان را برای دبستان آماده کند و شامل خواندن، نوشتن، شماره گذاری و حتی گاهی اوقات به زبان خارجی می باشد.

  • دوم (CAP,BEP) 15 تا ۱۶ ساله
  • اول (CAP,BEP) 16 تا ۱۷ ساله
  • نهایی (CAP,BEP) 17 تا ۱۸ سال

تحصیل کارشناسی در فرانسه

برنامه های کارشناسی(لیسانس) در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها بیآموخت.برای تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) فرانسه باید مدرک دیپلم و یا معدل دبیرستان خود را داشته باشید.

اگر مایل به حضور در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه هستید باید مقدمات تحصیلی خود را حداقل از ۳ ماه قبل از تاریخ شروع دوره مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.برخی از موسسات عالیه ممکن است در طول سال نیز ثبت نام کنند که در واقع شروع ترم از نیمه سپتامبر و پایان آن ماه ژوئن سال بعد می باشد.

اخیرا کشور فرانسه مانند دیگر کشور های اروپایی مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و با این شرایط متقاضیان بین المللی نیاز به گذراندن دوره های زبان فرانسوی ندارند و در واقع آسان تر می توانند در دانشگاه های فرانسه تحصیل کنند.

یکی ازمزیت های تحصیل در کشور فرانسه وجود دوره های آمادگی قبل از دانشگاه می باشد که در واقع این نوع دوره ها باعث می شود تا دانشجویان مقطع کارشناسی قبل از شروع دوره خود یک دوره آموزشی اضافی داشته باشند و با گذراندن این دوره ها تسلط بیشتری بر زبان انگلیسی داشته باشند.

اگر هدف شما تحصیل در کشور فرانسه است باید ثابت کنید که به زبان فرانسوی و انگلیسی مهارت کامل دارید تا در کلاس ها و سخنرانی ها شرکت کنید. برخی از دانشگاه ها به مدرک زبان فرانسوی و برخی به زبان انگلیسی نیازمندند که در واقع این دوره ها شما را برای هر یک از آزمون های زبان دانشگاه آماده می کند.

مدت زمان تحصیل لیسانس در فرانسه ۴ سال می باشد که البته بستگی به برنامه های خود فرد در طول ترم دارد. بسیاری از موسسات دیگر از جمله دانشگاه ها دوره های کوتاه مدت نیز ارائه می دهند که به طور معمول می توانند حداقل ۲ سال کوتاه تر از دوره لیسانس باشند.

این دوره های کوتاه مدت برای دانشجویانی طراحی شده که در زمینه رشته های خاص می خواهند تحصیل کنند و ممکن است در آینده به آن ادامه دهند.

رشته های پر تقاضا در مقطع لیسانس کشور فرانسه شامل: تجارت,علوم انسانی و فرهنگ,مهندسی و فناوری ,فناوری اطلاعات ,ادبیات,طراحی و رسانه می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه به طور معمول دو سال است.برخلاف دیگر کشور ها از جمله انگلستان که ۹ ماه تحصیلی می باشد.

برنامه های تحصیلات تکمیلی در فرانسه طوری برنامه ریزی می شود که با تعطیلات جدا می شوند.سال تحصیلی در فرانسه از ماه سپتامبر یا اکتبر تا ماه مه یا ژوئن (۹ ماه) طول می کشد.

این دوره با تعطیلات کریسمس به دو ترم تقسیم می شود.در برنامه های کارشناسی ارشد فرانسه یک پایان نامه یا همان پروژه تحقیقاتی دانشجویان ارائه داده می شود.

این پروژه ها برای آمادگی بیشتر جهت بازار کار بعد از فارغ التحصیلی می باشد و معمولا با این پروژه ها اوج تحصیلات تکمیلی را تشکیل می دهد و البته در این دوره ارائه مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی الزامی می باشد.

تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی مشابه اراده داده می شود.این دوره ها برای دانشجویانی که توانایی لازم در پیگیری پروژه های تحقیقاتی را دارند در نطر گرفته شده است.دکترای فرانسه با دکترای سایر کشورها کمی متفاوت است زیرا تاکید بر آموزش تحقیقاتی حرفه ای خود دارد.

برای ورودی در دانشگاه ها از طریق دکتری در کشور فرانسه شما باید چندین مولفه دیگر در کنار پایان نامه خود تکمیل کنید.در طی دوره دکتری,شما باید دوره های تحقیقاتی را بگذرانید که شامل جلسات تدریس و سمینار های مرتبط به پروژه شما می باشد.این دوره ها حدود ۱۵۰ ساعت در طول تحصیل دکترا تطابق داده می شود.علاوه بر این ممکن است مجبور شوید چندین جلسه آموزشی در دوره تحصیلی خود بگذرانید.

در کنار آموزش تحصیل دکتری باید تحقیقاتی برای تکمیل پروژه خود انجام دهید که در آخر پایان نامه شما خواهد بود.

در کشور فرانسه برای تکمیل این دوره بسته به رشته شما سه تا شش سال زمان لازم است و محدودیت زمانی برای پایان این دوره وجود ندارد.

در رشته علوم طبیعی و فناوری( ریاضیات,فیزیک,شیمی ,زیست شناسی ,مهندسی و غیره) معمولا سه سال طول میکشد.و می تواند برای سال چهارم تمدید شود.در علوم اجتماعی و علوم انسانی (حقوق, مدیریت,جامعه شناسی و تاریخ و غیره…) معمولا چهار تا پنج سال طول می کشد.

برای پذیرش تحصیلی فرانسه در مقطع دکتری رزومه علمی و ارائه مدرک زبان (برای زبان فرانسه c1 و برای زبان انگلیسی ایلتس ۶٫۵) مرتبط با دوره شما مهم خواهد بود تا بر اساس آن بتوانید یک سوپروایزر مرتبط با رشته و فیلد کاری خود داشته باشید.

اگر رزومه علمی شما قوی باشد می توانید به صورت رایگان از شرایط فاند تحصیلی بهره مند شوید و یا در طول تحصیل با قرار داد کاری بابت پژوهش های دوره دکتری خود حقوق دریافت نمایید.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

محدودیت سنی یکی از نکات مهم تحصیل در کشور فرانسه می باشد. با این وجود که برای اعطای پذیرش قوانین سختگیرانه ای وجود ندارد ولی برای صدور ویزا بحث شرایط سنی وجود دارد.
شرایط سنی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس تا حداکثر ۲۳ سال و برای مقطع فوق لیسانس حداکثر تا ۲۷ سال می باشد.
در سنین خارج از بازه یاد شده شانس کمتری برای دریافت ویزا متقاضی خواهد داشت.
حال افرادی که می خواهند برای رشته های از جمله پزشکی تحصیل کنند بهتر است در سنین پایین تر اقدام کنند تا شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی داشته باشند.

مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه

داشتن دانش بالا زبان انگلیسی یا فرانسوی یک شرط ضروری برای تحصیل در فرانسه می باشد.

اگر قصد دارید در کشور فرانسه به زبان فرانسوی تحصیل کنید باید تا حداقل سطح B2 مدرک زبان فرانسوی داشته باشید و اگر به زبان انگلیسی می خواهید تحصیل کنید باید حداقل یکی از گواهینامه آزمون انگلیسی(تافل,آیلتس و …) را ارائه دهید.

شرایط آزمون زبان انگلیسی با داشتن حداقل نمره مورد نیاز به صورت زیر درج شده است.

تافلIBT:76 نمره

تافل (مبتدی بر کامپیوتر)۲۳۰ نمره

تافل (نسخه کاغذی):۵۵۰ نمره

آیلتس :۶٫۰ نمره

امتحان کمبریج:نمره C

آزمون کمبریج پیشرفته: نمره B

قابل توجه دانشجویانی که در یک کشور انگلیسی زبان دروس خود را به زبان انگلیسی آموخته اند نیازی به شرکت در آزمون های انگلیسی ندارند

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

اگر تصمیم به ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید پس باید به زبان و فرهنگ فرانسوی مسلط باشید. ولی اگر قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید ولی زبان آن باعث نگرانی شما شده است ,شما می توانید با زبان انگلیسی اگر چه محبوب نیست ولی ادامه تحصیل دهید.

اما اگر انگلیسی, زبان اول شما نمی باشد باید یکی از آزمون های زیر را ارائه دهید

نمرات تافل,نمرات آیلتس,امتحان کمبریج,آزمون کمبریج پیشرفته

اگر در کشور فرانسه به زبان انگلیسی می خواهید تحصیل کنید به نکات زیر باید توجه کنید

اگر در شهر های که مردم آن مسلط به زبان انگلیسی نیستن و راحت نیستین می توانید در شهر های مانند پاریس و لیون که اکثر مردم آنها مسلط به انگلیسی هستند زندگی کنید

سعی کنید خوابگاه هایی با دانشجوین بین المللی پیدا کنید که بتوانید با محل زندگی خود احساس راحتی و آشنایی داشته باشید.

سعی کنید تا قبل از رفتن به دانشگاه کمی زبان فرانسوی یاد بگیرید.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

همان طور که گفته شد شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل نمره B2 را داشته باشید گرچه می توانید شما با گذراندن دوره های فرانسوی قبل از ورود به دانشگاه شرکت کنید و با موفقیت گذراندن این مقطع از مزایای تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی بهره مند شوید.

برای پذیرش گرفتن بسته به مقطع تحصیلی خود حداقل معدل نیز متفاوت می باشد.حتی برای رشته های خاص, به طور مجزا پایه معدل از شما درخواست می شود.قبل از درخواست پذیرش در وب سایت دانشگاه این موضوع را دقیق تر بررسی کنید.

به طور کلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس مینیمم معدل شما ۱۵ و برای مقطع دکتری مینیمم معدل ۱۴ لازم است.ولی برخی از دانشگاه های فرانسه حداقل نمره را در نطر نگرفته و شما با داشتن سایر شرایط می توانید در فرانسه تحصیل کنید

فرانسه در یک نگاه

کشور زیبای فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و یکی از کشورهای مطرح برای مهاجرت تحصیلی به‌خصوص در میان ایرانیان به‌شمار می‌آید. مهاجرت به فرانسه یکی از انتخاب‌های اصلی افرادی است که قصد تحصیل رایگان را در مقاطع مختلف دانشگاهی دارند.

امکان داشتن تحصیل رایگان در فرانسه یکی از مزایای مهم این کشور برای تحصیل در اکثر مقاطع تحصیلی به‌شمار می‌رود. داشتن دانشگاه‌های باکیفیت، شهرهای دانشجویی و مزایای دیگر موجود در این کشور، فرانسه را به یک مقصد ایده‌آل برای تحصیل تبدیل کرده‌است.
فرانسه به دلیل فرهنگ غنی، غذا، معماری و زندگی پررونق دانشجویی، مکانی ایده‌آل برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی شماست!

از دلایل تحصیل در فرانسه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

فرانسه دارای آموزش عالی و باکیفیت متناسب با نیازهای دانشجویان است.

فرصت‌های برجسته تحقیق و توسعه در فرانسه وجود دارد.

فرانسه یک قدرت اقتصادی در سطح جهانی است.

فرانسه میزبان شرکت‌های بین‌المللی برجسته است: Airbus، Total، Orange، LVMH، L’Oréal، Danone

استعدادهای جوان در بخش‌های نوآوری و کارآفرینی ارزش‌گذاری می‌شوند.

پاریس با سبک زندگی فرانسوی خود، شهر دانشجویی شماره ۱ است!

فرانسوی سومین زبان رایج در تجارت است.

از هر ۱۰ دانشجوی بین‌المللی در این کشور، ۹ نفر فرانسه را به‌عنوان مقصد تحصیلی به سایر دانشجوها توصیه می‌کنند.

تحصیل در فرانسه، به CV شما یک امتیاز رقابتی می‌دهد.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

هر متقاضی که قصد تحصیل در فرانسه را دارد، باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کند. قبل از درخواست ویزای تحصیلی، باید از دانشگاه مدنظر خود در فرانسه، پذیرش بگیرید.

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه ارائه مدارک زیر ضروری است:

نامه رسمی پذیرش در برنامه آموزشی معتبر در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه

بلیط برگشت به کشور مبدا همراه با تاریخ بازگشت

تکمیل فرم درخواست ویزا

دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورت

پاسپورت معتبر و کپی از ویزاهایی که فرد قبلاً گرفته است

مدرک زبان مبنی بر تسلط بر زبان فرانسوی

سندی مبنی‌بر محل اسکان در طول تحصیل

تمکن مالی ۹۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورویی

هزینه درخواست ویزا. هزینه‌های سفارت به شرح زیر است :
– مصاحبه، تکمیل و جمع‌بندی پرونده: ۲۲۰ یورو
– انگشت‌نگاری: ۸۲ یورو.