تحصیل در مدارس فرانسه

اگر در فرانسه زندگی می کنید,فرزندان شما می توانند در مدارس عالیه فرانسه به صورت کاملا رایگان تحصیل کنند.

سیستم تحصیلی در فرانسه به چند مرحله تقسیم می شود. که شامل مهد کودک ,آموزش ابتدایی , متوسطه و دانشگاه می باشد.اکثر دانش آموزان در فرانسه در مدارس محلی ثبت نام می کنند که آموزش در آن به صورت رایگان است.

با این حال خانواده های خارجی مدارس بین المللی را برای آسانی آموزش به یک زبان را انتخاب می کنند .تحصیل در مدارس فرانسه برای کودکان مقیم فرانسه بین شش تا شانزده سالگی به صورت اجباری است و بسیاری از کودکان در سن سه سالگی وارد پیش دبستانی می شوند و بیش از ۵۰% افراد ۱۸ تا ۲۱ ساله در فرانسه مشغول آموزش عالی تمام وقت هستند.

تحصیلات دولتی برای شهروندان فرانسوی و سایر افراد که اقامت بلند مدت کشور فرانسه را دارند به صورت رایگان است.گرچه هزینه های جانبی از جمله وسایل شخصی متقاضی و یا سفر های مدرسه را باید خود شخص بپردازد.اکثر مدارس در فرانسه دولتی هستند و حتی مدارس خصوصی نیز تحت قرار داد با دولت فرانسه وجود دارد که به موجب آن, دولت حقوق معلمان را پرداخت می کند.

مدارس فرانسه مختلط و سکولار هستند.مدارس خصوصی از برنامه درسی ملی پیروی می کنند و هزینه ها نیز منطقی و کم است. در فرانسه مدارس دولتی وجود دارد که آموزش به دو زبان تدریس می شود ولی اکثر مدارس خصوصی آموزش دو زبانه را دارند.

écoles maternelles 3 تا ۶ سالگی

دبستان (école)

مدرسه راهنمایی (collège)

دبیرستان (lycée)

کودکستان ها یا مهدکودک ها (écoles maternelles) برای کودکان از دو یا سه سالگی تا شش سالگی مراقبت از کودکان را تأمین می کنند.

در حالی که کودکان اجباری برای حضور ندارند، اما امکانات دولتی رایگان است و راهی عالی برای فرزندان خردسال مهاجران است که به سرعت و به راحتی زبان فرانسه را یاد بگیرند

.این دوره آموزشی قصد دارد کودکان را برای دبستان آماده کند و شامل خواندن، نوشتن، شماره گذاری و حتی گاهی اوقات به زبان خارجی می باشد.

  • دوم (CAP,BEP) 15 تا ۱۶ ساله
  • اول (CAP,BEP) 16 تا ۱۷ ساله
  • نهایی (CAP,BEP) 17 تا ۱۸ سال